• Foto-01.jpg
  • Foto-02.jpg
  • Foto-03.jpg
  • Foto-04.jpg
  • Foto-05.jpg
  • Foto-06.jpg
  • Foto-07.jpg
logo2

OdpoczynekSport to zdrowie zapamiętaj to sobie. Czy masz więcej czy masz mniej ty się zawsze z tego śmiej. Umieć zwyciężać to sztuka. Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą. Jeśli więc chcemy biegać winniśmy to czynić każdego dnia, ale jeśli chcemy zmienić swoje życie musimy przebiec maraton. Warto pamiętać, że każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom. To tylko przykładowy owoc sportu. Jest ich więcej. Sport ma ogromną moc i może być źródłem energii do pozytywnych przemian także duchowych. Zapewne prelegenci organizowanej w dniu 12 maja 2020 roku (wtorek) w Stalowej Woli Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat „Sport – sposób na życie” przedstawią wiele cennych refleksji na temat sportu. Organizatorem konferencji jest Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu i Fundacja Campus w Stalowej Woli. Przypominamy, że ostateczny termin zgłoszeń do czynnego udziału w konferencji mija 08 maja 2020 roku godz. 24:00. Konferencja będzie miała charakter e-konferencji. Zanim przejdziesz do dalszego tekstu posłuchaj utworu zamieszczonego poniżej klikając dwa razy w celu powiększenia widoku. Każdy prelegent - na miarę możliwości technicznych - winien przygotować komputer z mikrofonem i kamerką, aby mieć zkontakt pozostałymi uczestnikami konferencji.

Chyba nie ma lepszych przygotowań człowieka do życia niż rywalizacja z najlepszymi. To daje największą lekcję, poczucie własnej wartości i prowadzi do pracy nad sobą. Ale takich, co mają chęci i talent jest wielu, a mimo to większość z nich nigdy do niczego nie dochodzi. To tylko punkt wyjścia, by cokolwiek w życiu zrobić. Wrodzony talent jest jak siła dla sportowca. Można urodzić się z większymi lub mniejszymi zdolnościami. Ale nikt nie zostaje sportowcem tylko i wyłącznie dlatego, że urodził się wysoki, silny lub szybki. Tym, co czyni kogoś sportowcem lub artystą, jest jego wola, ciężka praca, systematyczna praktyka i dobra technika. Każdy sport wymaga żelaznej woli, samo chcenie nie wystarcza. Do niczego samo chcenie nie wystarcza. Bo w sporcie jest tak, jak w małżeństwie – trzeba mieć zaufanie. Jeśli nie masz zaufania do żony, to zostaje ci tylko detektyw i rozwód. Zaufanie i wytrwanie do wartości tak bliskie obu rzeczywistością. Nigdy nie należy rezygnować z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Przecież czas i tak upłynie. Tak jak w wielu życiowych sytuacjach to miłość prowadzi do jakiegoś celu tak i w sporcie. Aby osiągnąć sukces pierwsze co należy zrobić to zakochać się w ciężkiej pracy opartej na wytrwałości i zaufaniu sobie. Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musisz wierzyć w siebie wtedy, gdy nikt inny w Ciebie nie wierzy – to czyni Cię wygranym juz na początku. Owszem wielokrotnie próbujemy zrozumieć tych, którzy nazwani są sportowcami. Ale trzeba nam pamiętać, że zrozumieć przeżycie jakim jest maraton komuś, kto nigdy tego nie doświadczył, to jak próba opisania koloru komuś, kto urodził się ślepy.

Inną, ale jakże ważną kwestią jest motywacja uprawiania sportu. Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala nam wytrwać. Na początku trudno zrozumieć, że cała idea sportu nie polega na wygrywaniu z innymi sportowcami. W końcu przyjdzie czas i zrozumiemy, że rywalizacja sprzeciwia się naszemu cichemu głosikowi, który namawia, abyśmy zrezygnowali. Ale często gdzieś w sercu czujemy nutę piosenki i powtarzamy sobie: „Nie poddaj sie, bierz życie jakim jest i pomyśl, że na drugie nie masz szans. Po co ten stres, myślisz, że nie masz nic, każdy ma - nawet ty. Czasem trzeba to po prostu znaleźć: miłość, noc i deszcz, życie też. Dlatego warto starać się. Powiedz, czy naprawdę nic nie jesteś wart? Znajdź to w sobie, tak. Nie poddaj sie, bierz życie jakim jest i pomyśl, ze na drugie nie masz szans (…). Odetchnij wiec, zastanów się, znajdź jego sens. Bierz życie takim jakie jest i ciągle szarp i zmieniaj je, przed siebie idź. Bierz życie takim jakie jest i zmieniaj je i ciągle walcz, przed siebie idź”.

Znamy jednego z wiernych kibiców, który kochał sport i sportowców a oni Jego kochali – to Jan Paweł II. Podczas pobytu w Polsce w 1999 roku spotkał się w Elblągu z polskimi sportowcami. Zwrócił się do nich tymi słowy: „Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję”. Na sportowcach spoczywa wielka odpowiedzialność. Są powołani by uczynić ze sportu okazję do współpracy i dialogu, przełamywać bariery językowe, rasowe i kulturowe, przyczyniać się do rozwoju cywilizacji miłości - nauczał Jan Paweł II, apelując, by nie poprzestawać w staraniach, aby sport stał się czynnikiem emancypacji najbiedniejszych krajów, by nikogo nie wykluczał, by promował tolerancję i solidarne braterstwo. Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkować się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym. Sport zajmuje dzisiaj znaczącą pozycję zarówno na poziomie osobistym, jak i globalnym. Jest systemem nerwowym współczesnego świata i nowym polem działania dla Kościoła. Kościół, który zawsze wykazywał zainteresowanie ważnymi aspektami ludzkiej koegzystencji, bez wątpienia musi zwrócić się także ku sportowi, który jest polem dla nowej ewangelizacji”.

Amicus