• Foto-01.jpg
  • Foto-02.jpg
  • Foto-03.jpg
  • Foto-04.jpg
  • Foto-05.jpg
  • Foto-06.jpg
  • Foto-07.jpg
logo2

123Pewno wszyscy się zgodzimy, że spryt jest darem, czyli talentem, rozsądek jest zaletą, czyli władzą umysłu, a mądrość jest cnotą. A czym jest optymizm? Otóż ludzie mądrzy powiadają, że warto patrzeć na wydarzenia z przeszłości po to, by wyciągać z nich wnioski na przyszłość. My jednak często skupiamy się na przeszłości, a wtedy popadamy w nostalgię, wspominając dawne, „lepsze” czasy. W dzisiejszych czasach cierpimy na brak optymizmu. Nie towarzyszy nam na co dzień przekonanie, że kolejny dzień będzie lepszy niż poprzedni. Optymizm jest też bardzo często pomijany w poważnych rozważaniach, ustępując miejsca realizmowi. Życiowe burze to sprawdzian dla naszej siły charakteru, osobowości, wiary. Nadzieja i optymizm pomagają przetrwać trudne chwile i lepiej zrozumieć przeciwności losu. Zamiast poddawać się rozpaczy nadzieja i optymizm mogą nas zmotywować do pójścia pod prąd po zwycięstwo. Wiara w to, że skończy się dobrze dodaje siły, mocy, motywacji. I często te małe czyny, które podejmujemy są lepsze niż duże, które tylko planujemy.

Wielu z nas żyje przekonaniem, że aby osiągnąć coś w życiu trzeba rano wstawać i dużo pracować. Poniekąd jest w tym wiele racji, ale wydaje się, że jeszcze większą szansę daje nam wstawianie z dobrym humorem i wewnętrznym przekonaniem, że możemy wiele uczynić. Czy zawsze będzie łatwo – zapewne nie, ale czy zawsze będzie warto – oczywiście. Nawet porażka jest wspaniała szkołą życia. Przecież często nam się wydaje, że cos jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to cos zrobione. Przed kilku laty otrzymałem od grupy studentów motto wygrawerowane na białej tabliczce z hasłem: „Rzeczy niemożliwe wykonuję od zaraz, cuda zajmują mi trochę czasu”. Do tego miłego prezentu studenci dodali komentarz, zachętę, abym w trudnych chwilach zawsze o tych słowach pamiętał. Tabliczkę tę umieściłem na widocznym miejscu, na którą w ciągu dnia z racji na jej ulokowanie wciąż spoglądam i przypominam sobie zdarzenie sprzed laty. Niewiele rzeczy na świecie ma większą moc niż choćby taki pozytywny impuls. Przecież doskonale wiemy, że pesymizm jeszcze nigdy nie wygrał żadnej bitwy i tej wewnętrznej i tej zewnętrznej.

Dlaczego warto być optymistą? Odpowiedź możesz znaleźć także w popularnej historyjce o dwóch żabach, które wpadły do miski ze śmietaną: Dwie żaby wpadły do głębokiej miski, ze śmietaną. Próbowały przez jakiś czas się wydostać, ale na próżno. Żaba pesymistka szybko straciła nadzieję i powiedziała: „To wszytko jest bez sensu” i utonęła. Żaba optymistka nie straciła nadziei i wytrwale, z uporem pływała dalej. Jej ruchy stopniowo zamieniały śmietanę w masło. Dzięki temu, po pewnym czasie żaba wspięła się na uformowane masło i wyskoczyła z miski. Była uratowana. Morał z tej historyjki płynie taki, że warto być optymistą, nie poddawać się i wytrwale dążyć do celu.

Dopóki masz wokół siebie bliskich czy przyjaciół i dobre pozytywne nastawienie, tak naprawdę nie musisz przejmować się tym, co myślą inni, ale idź naprzód bo tam czeka cię coś nowego, ciekawego i często dobrego. Bo jeśli chcesz, aby życie uśmiechało się do ciebie, najpierw popraw mu humor. Nie możemy chodzić ze spuszczona głową, bo nigdy nie zobaczymy pięknego słońca. W każdym problemie kryje się jakaś pożyteczna niespodzianka. Trzeba ją tylko odkryć. Owszem, niekiedy dopiero z czasem tę niespodziankę odkrywamy, poznajemy i doceniamy. Zawsze jednak warto. Przecież noc nigdy nie jest wieczna, po niej przychodzi poranek. Wszystko co wielkie, piękne, godne podziwu zazwyczaj zostało dokonane przez tych co marzyli. To prawda, że możemy narzekać, ponieważ krzewy różane mają ciernie, lub możemy radować się, ponieważ ciernie mają piękne róże. Bądź więc dobrej myśli. Nie myśl o dzisiejszych niepowodzeniach, ale o sukcesach, które mogą nadejść jutro. Kiedy coś stracisz - ciesz się, że niewiele straciłeś. Kiedy dużo straciłeś - ciesz się, że nie straciłeś wszystkiego. Kiedy stracisz wszystko - ciesz się, że nie masz nic do stracenia. Kiedy wydaje się, że cały świat jest przeciwko tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr! A na koniec czego ci życzyć? Otóż nigdy nie przestawaj marzyć, nigdy nie przestawaj wierzyć, nigdy się nie poddawaj, nigdy nie przestawaj próbować i nigdy nie przestawaj się uczyć. I jak tu nie być optymistą. Moi wrogowie okazali się - jak dotąd - takimi świniami, jak przewidziałem.

Amicus