- Odsłony: 2622
Coraz częściej jesteśmy świadkami zabijania człowieka, często niewinnego. Coraz to obiegają w mediach informacje o szaleństwach pozbawiania życia dzieci, ludzi młodych czy starszych. Ofiarami zazwyczaj stają ludzie niewinni. Nie o takim jednak tylko zabijaniu trzeba mówić. O zabijaniu, które nie ma wprost wyrazistych znamion zabijania, ale w konsekwencji prowadzi do pozbawienia życia: duchowego czy fizycznego. A ten, kto zabił człowieka, zabił w nim życie, pozbawił go życia - nie ważne w jaki sposób, jest zabójcą. Trzeba to nazywać po imieniu. Okazuje się jednak, że coraz częściej zabójcami stają się ci, którzy generalnie są po stronie życia, ale ich działania, decyzje, zachowania, są działaniami prowadzącymi do pozbawienia życia drugiego człowieka. Jest to często ukryta w psychice takiego człowieka degeneracja, która jest w takim samym stopniu niebezpieczna, jak zwykłego zabójcy, którego łatwiej rozpoznać, że jest zabójcą, że ma bardziej jasno sprecyzowany cel: zabić człowieka.
- Odsłony: 4210
Dla każdego z nas rodzina była jest i zapewne pozostanie – mimo wielu ataków, zagrożeń – wspólnotą nie tylko rodzenia i wychowania człowieka, ale komórką, która decyduje o kształcie społeczeństwa. Mamy XXI wiek, historia pokazała na jakie trudności napotykała i wciąż napotyka rodzina. Jak przez wielu jest niszczona, bagatelizowana, profanowana, atakowana, oskarżana. Jak wielu by chciało, aby rodzina stała się marnym związkiem kobiety i mężczyzny. Coraz częściej słyszmy patologiczne myślenie tworzących prawo lokalne, krajowe, międzynarodowe by pozbawić samej istoty definicji rodziny, która od wieków przecież trafnie, jasno, precyzyjnie, określała: czym jest rodzina. To związek kobiety i mężczyzny. Oczywiście dla pełniejszego obrazu rodziny wiemy, żeby o niej mówić należy mieć na uwadze także dziecko czy dzieci danej pary małżeńskiej. Katedra Pedagogiki Katolickiej świadoma różnych zagrożeń płynących ze strony wielu środowisk w kierunku rodziny, organizuje w dniu 28 maja 2013 roku (wtorek) Międzynarodową Konferencję Naukową na temat: „Rodzina w oczach społeczeństwa”. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Zapraszamy więc Wszystkich zainteresowanych tą problematyką do włączenia się w to naukowe wydarzenie.
- Odsłony: 4646
Większość ludzi jest przekonana, że media służą zasadniczo informacji, podają pewne wiadomości o zdarzeniach, a komentarze je uzupełniają lub wyjaśniają okoliczności zaistnienia danej sytuacji. Inaczej rzecz biorąc, większość ludzi jest przekonana, że media działają uczciwie. Sprawa jednak nie jest tak prosta. Nie można oczywiście stwierdzić, że wszystkie media zawsze stosują metodę manipulacji. Manipulowanie tzw. „opinią publiczną” przy pomocy różnego rodzaju sondaży, „słupków popularności”, niedomówień, przemilczeń, przekręceń, przeoczeń itd. stało się „narzędziem” wszystkich rządzących i polityków na całym świecie, niestety także i w Polsce. A faktycznie manipulowanie prawdą stało się dla rządzących i polityków narzędziem współczesnego niewolenia całych społeczności ludzkich. Fałszowanie i manipulowanie prawdy przez polityków i rządzących przy wykorzystaniu różnorodnych środków przekazu jest zapewne tak stare jak historia społeczeństw uprawiających politykę. Należy tu przypomnieć, że manipulacja jest to celowe i skryte fałszowanie obrazu rzeczywistości (prawdy) w świadomości jednostki albo społeczeństwa. Aby bliżej i lepiej poznać tę problematykę Katedra Pedagogiki Katolickiej wraz z Interdyscyplinarnym Kołem Naukowym Studentów KUL „Nowoczesne Kształcenie" w Stalowej Woli zorganizowała w dniu 20 kwietnia 2013 roku Międzynarodową Konferencję Naukową na temat: „Otwarte usta: wolność słowa i mediów w przestrzeni publicznej”. Poniżej prezentujemy przebieg konferencji wraz z galerią zdjęć.
- Odsłony: 2910
To największe miasto Ukrainy powstałe w V wieku. Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku Kijów był jednym z najważniejszych ośrodków polskości na dawnych wschodnich ziemiach przedrozbiorowej Polski. No i cóż, jak się okazuje „szaleństwo” wiosenne członków Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Studentów „Nowoczesne Kształcenie” KUL w Stalowej Woli podbija kolejne kraje, państwa jak na razie w Europie, ale coraz częściej myślimy o „podboju” kolejnych kontynentów. Oprócz najbliższego wyjazdu do Francji, Belgii, Niemiec a następnie do Budapesztu (Węgry), tym razem planujemy wyjazd do Kijowa (Ukraina) w dniach 30 maja – 02 czerwca 2013 roku. Zapewniamy, że to nie koniec naszych podbojów i wojaży. Młodzi Boży szaleńcy snują poważne plany, aby zawitać do dalej oddalonych zakątków ziemi. Wierzę, że z takimi szaleńcami można bardzo wiele. W chwili obecnej do Kijowa mamy już zgłoszoną dość pokaźną grupę studentów wpisanych na listę uczestników. Dysponujemy jeszcze kilkoma miejscami. Tych, którzy mają w sercu prawdziwą miłość, na ustach szczery uśmiech, a w codziennym byciu autentyczną radość, zapraszamy do wspólnego wyjazdu. Po trasie zwiedzanie Lwowa i innych pięknych miast Ukrainy oddychających jeszcze duchem polskim.
- Odsłony: 2927
Być bezpiecznym. Oto wyzwanie i zadanie a dla wielu marzenie. Wciąż niemal każdego dnia słyszmy o różnego rodzaju zagrożeniach czyhających na człowieka. Jesteśmy świadkami obecności i skutków zagrożeń dotyczących zarówno sfery wewnętrznej jak i zewnętrznej człowieka. Młodzież ze Stobiernej świadoma owych zagrożeń chętnie skorzystała z wykładu osób, które zostały zaproszone na spotkanie w dniu 16 kwietnia br. Wieczorem w sali parafialnej długo trwała dysputa na tematy, które wielokrotnie paraliżują bądź deformują właściwy rozwój i kształt życia młodego człowieka. Winne latorośle wymagają właściwego ukierunkowania ku „Słońcu”, aby należycie czerpały moc i siłę wzrostu serca, ducha, rozumu i ciała. Owe „semper in altum” winno permanentnie być obecne nie tylko w świadomości i realizacji codziennego dziś. Zbyt często perorowujemy to, co w rzeczywistości winno nam być obce. Nasze życie niczym wielka biblioteka zbyt często w zbiorze posiada zbiór niegodny człowieka. Weryfikacja życiowego księgozbioru wymaga nieustannej weryfikacji.
- Odsłony: 2467
Słuszność ma red. Jan Pospieszalski, kiedy przekonuje nas, że warto rozmawiać. Powiedzielibyśmy, że niekiedy prowadzenie dyskusji z osobami o braku predyspozycji do kulturalnej rozmowy nie ma sensu. W najlepszym razie odejdziemy z poczuciem wylania potoku niepotrzebnych słów – bo i tak odbiły się od ściany, w innym – „wyłapiemy” kilka obelg i lekko nadszarpiemy swoje struny nerwowe. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie ktoś, to my możemy wynieść z takiej dyskusji korzyść. Nawet natrafienie na taką ścianę oporu – a czasem i nienawiści – może wydać owoce. Bóg wielokroć dopuszczał zło, aby w efekcie uzyskać większe dobro (poza tym – nie ma zła bez cierpienia, a ono z kolei udoskonala).
- Odsłony: 4262
Kolejne naukowe wydarzenie. W dniu 20 kwietnia 2013 roku (sobota) w Stalowej Woli, przy ul. Popiełuszki 4, Katedra Pedagogiki Katolickiej organizuje Międzynarodową Konferencję Naukową na temat: „Otwarte usta: wolność słowa i mediów w przestrzeni publicznej”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym naukowym a zarazem aktualnym tematycznie wydarzeniu. Mając na uwadze, iż swój akces wystąpienia zgłosiła duża ilość prelegentów, konferencja będzie miała dwie części. Pierwsza: Sesja Plenarna a następnie w części drugiej praca w pięciu panelach. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program. Osoby, które chcą wziąć w konferencji udział bierny, mogą przybyć bez zgłoszenia. Chcemy jednocześnie zaznaczyć, iż po konferencji wydawana będzie publikacja książkowa z materiałami wygłoszonymi podczas konferencji. Ostateczny termin przekazania materiałów wraz ze streszczeniami w języku polskim i angielskim do 20 maja br. w wersji elektronicznej drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych na tę naukową ucztę. Zapewniamy miłą i rodzinną atmosferę.
- Odsłony: 3371
Wielu z nas dobrze znane jest powiedzenie: „Polak – Węgier dwa bratanki”. Od kilkunastu lat zapoczątkowana podczas jednej z warszawskich pielgrzymek współpraca pomiędzy grupą węgierską a grupą polską owocuje do dziś. Intensyfikacja owej współpracy rozpoczęła się od 2003 roku na czele której ze strony węgierskiej był dr Imre Molnar, a ze strony polskiej ks. Jan Zimny. Do chwili obecnej dzięki wypracowanym wspólnym projektom zrealizowano bardzo wiele inicjatyw w różnych obszarach życia społecznego, edukacyjnego, sportowego, samorządowego, duszpasterskiego. Jednym z takich obszarów wciąż intensywnie rozwijających się jest szkolnictwo wyższe. Każdego roku podejmujemy wiele wspólnych działań służących obu stronom: polskiej i węgierskiej. O niektórych inicjatywach informujemy Państwa na tej stronie. W ostatnich dniach na zaproszenie grupy węgierskiej przebywała delegacja ze Stalowej Woli na Węgrzech. Wśród wielu podejmowanych tematów na rok 2013, był temat: „Pielgrzymka węgierska wokół Budapesztu”. Ze strony polskiej udział w rozmowach brali: Szymon Psonka, Karolina Kowalczuk, Jakub Olszowy i ks. Jan Zimny. W tym miejscu zachęcamy Państwa do zapoznania się z bardzo ciekawą inicjatywą, która jest zamieszczona poniżej. Naprawdę warto!!!
- Odsłony: 2758
Kolejna historyczna propozycja i wyprawa – wyjazd studentów do grobu św. Iwo – patrona prawników. Otóż studenci w dniach 27.04. – 05.05.2013 roku jadą do Treguier (Bretania-Francja) miejsca znajdowania się relikwii i spoczynku św. Iwo. Ponadto w programie jest wiele innych bardzo interesujących punktów, jak np. wizyta w Parlamencie Europejskim a także zwiedzanie Paryża, Brukseli, Frankfurtu n. Menem i innych miejscowości. Spotkanie z Polonią i innymi grupami. Ponieważ nastąpiła zmiana autokaru na większy dysponujemy kilkoma wolnymi miejscami. Jest to rzeczywiście okazja dla studentów, którzy jeszcze mogą się do nas dołączyć na ten wyjazd. Koniecznym jest jak najszybsze zgłoszenie swego udziału. Wyjazd nastąpi 27 kwietnia w godzinach porannych a powrót 05 maja w godzinach popołudniowych. Jeśli więc ktoś z Państwa jest zainteresowany tą propozycją prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny podany poniżej. Otrzymacie Państwo dalsze szczegóły dotyczące wyjazdu. Na chwilę obecną są już dopracowane szczegóły programu.
- Odsłony: 3105
To już ostatnia szansa, aby dołączyć do nas jako grupy studentów, którzy w dniach 10-12 maja 2013 roku jedziemy do Budapesztu. Jest to niecodzienny wyjazd a nawet można rzec - historyczny wyjazd. Na jego temat była już tu informacja. W ramach wyjazdu jest zaplanowanych wiele ciekawych i atrakcyjnych wydarzeń. Jest to interesująca propozycja, która może stać się życiową. Nasi Przyjaciele Węgrzy przyjmują nas do siebie na nocleg i serwując pełne wyżywienie. W naszej gestii pozostają jedynie koszty przejazdu i udział w bogatym programie. Jeśli jesteś studentem uczelni w Polsce możesz do nas dołączyć i razem spędzić piękny majowy czas wśród madziarskich klimatów. To zależy tylko od Ciebie. Jeśli chcesz włączyć się z tę niepowtarzalną propozycję, napisz do nas jeszcze dziś na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Po drodze w programie zwiedzanie Koszyc, Egeru i Miszkolc. Czyż nie warto? Nie ważne jakiej uczelni jesteś studentem. My jesteśmy otwarci na Ciebie - na każdego, kto ma chęć do życia i poznawania nowych rzeczywistości. Tak jak poprzez konferencje, tak tym razem poprzez tę formę tworzymy nową wspólnotę „Młodych Orłów w Polsce”.








